ورود به سامانه پارسه اس ام اس شرکت اورنگ تلفن : +98 71 32326881-2
تلفکس : +98 71 32326875


در حال حاضر این سرویس ارائه نمی گردد...

مودم GSM چیست ؟ (GSM Modem)


مودم GSM یک مودم بدون سیم (wireless) است که با شبکه مخابراتی GSM کار می کند. این نوع مودم همانند مودم های معمولی(dial up Modem) عمل می کند، مهترین تفاوت بین این دو در نحوه ارسال و دریافت اطلاعات است، در مودم dial-up ارسال و دریافت داده از طریق خط تلفن صورت می گیرد در صورتیکه در GSM مودم ارسال و دریافت از طریق امواج رادیویی صورت می گیرد.
مودم GSM می تواند به صورت یک مودم خارجی (External) یا با ارتباط PC Card/ PCMCIA باشد. به صورت معمول مودم خارجی با کابل Serial و یا USB به کامپیوتر متصل می گردد. در حالت دوم مودم برای کامپیوتر های دستی و لب تاپ تهیه شده است.
همانند گوشی موبایل، یک GSM مودم نیز به یک سیم کارت برای اتصال به شبکه بی سیم مخابراتی نیاز دارد.
کامپیوتر برای ارتباط با مودم از دستورات AT استفاده می کند، این دستورات در هر دو مودم dial-up و GSM یکسان است، در نتیجه شما می توانید از مودم GSM همانند مودم dial-up استفاده کنید.
علاوه بر دستورات استاندارد AT، مودم GSM از یکسری دستورات AT دیگر نیز پشتیبانی می کند. بوسیله این دستورات اضافه شما قادر خواهید بود عملیات زیر را انجام دهید:
تعداد اس ام اس های ارسالی توسط دستگاه GSM بسیار کم است، در حد 6~ 15 اس ام اس در دقیقه ، که این مقدار بستگی به شرایط بستر مخابراتی و پهنای باندی که کانال رادیویی مخابرات ارائه می دهد متغیر است و چونکه پهنای باند مخابراتی نیز در حالت GSM محدود است ارسال بیش از این تعداد اس ام اس در دقیقه عملاٌ غیر ممکن است.

مودم GPRS چیست؟

gsm modem یک مودم GPRS همان مودم GSM است به علاوه اینکه این مودم قابلیت ارتباط GPRS را نیز برای ارسال و دریافت اطلاعات داراست. GPRS مخفف General Packet Radio Service است که یک تکنولوژی Packet-switch برای ارتقا GSM است (GSM یک تکنولوژی circuit-switch است). کلید موفقیت GPRS نسبت به GSM در پهنای باند بیشتر در ارسال و دریافت داده است.
در صورتیکه ارسال SMS از طریق بستر GPRS صورت پذیرد، تعداد اس ام اس هایی که در دقیقه قابل ارسال می باشند از حد 30 اس ام اس نیز خواهد گذشت. این تعداد ارسال در دقیقه بسیار بیشتر از حالت ارسال در بستر GSM (6-15 عدد) است. برای ارسال در این حالت به یک مودم GPRS نیازاست. توجه داشته باشید که ارسال از طریق GPRS نیاز دارد که شبکه مخابراتی و ارتباطی نیز این پروتکل را برای ارسال SMS پشتیبانی کند.
درصورتیکه بخواهید پیام های MMS ارسال و یا دریافت کنید، می بایست از بستر GPRS برای این منظور استفاده کنید.

کدام یک بهتر است، GSM/GPRS Modem و یا گوشی موبایل ؟

به طور معمول GSM/GPRS مودم برای ارسال و دریافت پیغام پیشنهاد می گردد، زیرا استفاده از موبایل برای ارسال و یا دریافت نسبت به GSM/GPRS مودم دارای محدودیت هایی است. در زیر بعضی از این محدودیت ها ذکر شده است:
از برخی گوشی موبایل ها (مانند Erricsson R380) برای دریافت پیغام های چند پارتی با کامپیوتر نمی توان استفاده نمود.

یک اس ام اس چند پارتی (قسمتی) چیست؟

یک اس ام اس چند پارتی اس ام اسی است که بیش از 160 کاراکتر انگلیسی و یا بیش از 70 کاراکتر غیر انگلیسی (Unicode همانند فارسی) استفاده کند. یک اس ام اس چند پارتی بدین صورت عمل می کند که برای ارسال آن دستگاه اس ام اس را به چند اس ام اس تک پارتی تقسیم می کند و سپس هر یک از اس ام اس ها را ارسال می کند، بدین صورت دستگاه گیرنده نیز پس از دریافت هر اس ام اس آنها را به یکدیگر متصل کرده و به صورت یک اس ام اس نمایش می دهد.

مشکل دریافت اس ام اس چند پارتی چیست؟

در این گونه دستگاه گوشی پس از دریافت هر یک از اس ام اس های جدا شده به صورت جداگانه هر یک را به صورت اتوماتیک به یک اس ام اس تبدیل می کند. درصورتیکه برای این گونه اس ام اس ها عملکرد صحیح می بایست به گونه ای باشد که پس از دریافت هر یک از اس ام اس های جدا شده توسط دستگاه بدون به هم چسباندن آنها مستقیم اس ام اس را به کامپیوتر ارسال کند.
از اکثر گوشی ها موبایل نمی توان به صورت دریافت MMS با کامپیوتر استفاده کرد. چرا که پس از دریافت یک پیغام MMS دستگاه می بایست بدون هیچ پروسسی پیغام را به کامپیوتر ارسال دارد، در صورتیکه در اکثر گوشی ها با دریافت پیغام MMS گوشی پیغام را پردازش خواهد نمود.
یک گوشی موبایل ممکن است برخی از دستورات، پارامترها AT را پشتیبانی ننماید. به طور مثال برخی از گوشی های موبایل ارسال و دریافت اس ام اس را به صورت TEXT Mode پشتیبانی نمی کند (البته در این موارد نرم افزار پارسه از حالت PDU برای ارسال و دریافت اس ام اس استفاده می کند). در نتیجه ارسال یک دستور همانند "AT+CMGF=1" به گوشی موبایل با خطا روبرو می گردد. به صورت معمول مودم های GMS/GPRS از دستورات AT بیشتری نسبت به گوشی موبایل حمایت و پشتیبانی می کنند.
اکثر نرم افزار های ارسال اس ام اس و یا دریافت اس ام اس به صورت شبانه روزی می بایست در حال استفاده و اجرا باشند. اگر این گونه نرم افزارها از گوشی موبایل به جای GSM/GPRS استفاده گردد میبایست گوشی به صورت شبانه روز در شارژ باشد، در نتیجه عملکرد شارژ باطری گوشی هیچ گاه به درستی صورت نمی پذیرد و احتمال آسیب به باطری گوشی نیز بوجود خواهد آمد.
با توجه به مطالب ذکر شده یک گوشی موبایل و GSM مودم کم و بیش شبیه یکدیگرند و به جای یکدیگر می توان استفاده گردد.
در مورد سرعت ارسال و دریافت اس ام اس نیز تفاوت چندانی بین ارسال از طریق GSM و یا گوشی موبایل وجود ندارد، چرا که سرعت انتقال بستگی به پهنای باند شبکه بی سیم مخابراتی دارد.

تمامی حقوق این نوشته متعلق به شرکت اورنگ پژوهان می باشد.

منبع Developer's Home